kobieta prawnik

5 cech dobrego adwokata

Często nie można przewidzieć, kiedy będziemy zmuszeni do skorzystania z usług adwokata. W sytuacji kryzysowej dobry prawnik jest na wagę złota i poza pomocą prawną, może znacznie ułatwić przejście przez sytuacje kryzysową. Zatrudnienie wykwalifikowanego prawnika dodaje spokoju w sytuacjach, w których niekiedy rozgrywa się walka o naprawdę dużą cenę. Pomimo wielu prawników oferujących swoje usługi, nie wszyscy mogą spełnić oczekiwania każdego z klientów, a każdy z nas oczekuje usług na najwyższym poziomie. Dlatego też przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu współpracy z adwokatem, warto przeanalizować to, jakie cechy powinien posiadać. To z usług jakiego adwokata skorzystamy może przesądzić bowiem o losach sprawy, z którą się do niego udajemy. 

Dobry adwokat, to znaczy jaki?

Jak w wielu grupach zawodowych, i wśród prawników, poza wiedzą, bardzo cenne jest doświadczenie zawodowe. Decydując się więc na jakiegoś adwokata czy kancelarię, warto zweryfikować od jak dawna zajmuje się sprawami z dziedziny, która nas dotyczy. Prawo jest na tyle szeroką dziedziną, że ogólne i podstawowe zagadnienia teoretyczne nie wystarczą, by kompetentnie zająć się sprawami klientów z różnych pól.

Tym samym warto zdecydować na podjęcie współpracy z osoba, która specjalizuje się w konkretnej dziedzinie prawa i ma już pewne doświadczenia w pracy ze sprawami tej materii. Dzięki dokładnemu obeznaniu na tym konkretnym polu prawa, może on zaoferować klientowi możliwie najkorzystniejsze rozwiązanie.

Jednak poza sztywnymi ramami kwalifikacji zawodowych, warto by osoba, która będzie nas reprezentować charakteryzowała się dobrze rozwiniętymi kompetencjami miękkimi. Dobry adwokat jest osobą empatyczną, która rozumie trudne emocje klientów oraz taką, która dobrze odnajduje się w kontaktach interpersonalnych. 

Nie można jednakże ulegać zbytniemu rozluźnieniu kontaktów. Adwokaci, choć uprzejmi, powinni w kontakcie z klientem zachować ramy profesjonalizmu.

I naturalnie – dobry adwokat jest dyskretny, a dobro klienta i tajemnicę adwokacką przedkłada ponad korzyści osobiste.