Zgodnie z przepisami przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.
Art. 33 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego w sposób enumeratywny wymienia, co wchodzi w skład majątku osobistego i nie stanowi wspólnego majątku małżonków, a są to:
1) przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej;
2) przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił;
3 )prawa majątkowe wynikające ze wspólności łącznej podlegającej odrębnym przepisom;
4) przedmioty majątkowe służące wyłącznie do zaspokajania osobistych potrzeb jednego z małżonków;
5) prawa niezbywalne, które mogą przysługiwać tylko jednej osobie;
6) przedmioty uzyskane z tytułu odszkodowania za uszkodzenie ciała lub wywołanie rozstroju zdrowia albo z tytułu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę; nie dotyczy to jednak renty należnej poszkodowanemu małżonkowi z powodu całkowitej lub częściowej utraty zdolności do pracy zarobkowej albo z powodu zwiększenia się jego potrzeb lub zmniejszenia widoków powodzenia na przyszłość;
7) wierzytelności z tytułu wynagrodzenia za pracę lub z tytułu innej działalności zarobkowej jednego z małżonków;
8) przedmioty majątkowe uzyskane z tytułu nagrody za osobiste osiągnięcia jednego z małżonków;
9) prawa autorskie i prawa pokrewne, prawa własności przemysłowej oraz inne prawa twórcy;
10) przedmioty majątkowe nabyte w zamian za składniki majątku osobistego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej.
Podsumowując majątek osobisty, co do zasady nie wchodzi w skład majątku wspólnego i nie podlega podziałowi. Dlaczego bezpieczniej posłużyć się w tej kwestii sformułowaniem „ co do zasady”?
W życiu zdarzają się różne sytuacje, czasami może się tak zdarzyć, że jednak majątek osobisty jednego z małżonków będzie podlegał podziałowi. Chcesz przeprowadzić podział majątku z zabezpieczeniem swoich interesów? Nie czekaj, skontaktuj się z Kancelarią.